Digitální transformace v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice vstupuje do nové etapy
Neocenitelná hodnota dat
Data, která přicházejí z výroby nebo logistiky jsou tzv. syrová (raw) data. Jde například o provozní data z řídicích systémů jednotlivých zařízení (otáčky, tlak oleje, vibrace, teplota, čas obrábění, provozní kapaliny apod.), data o spotřebě provozních médií (elektrická energie, technické plyny), logistická data nebo data z pracovního prostoru (hluk, prašnost, vlhkost, teplota). Ta se dále odesílají do střední Edge vrstvy datového systému. Zde dochází k předzpracování dat podle kritérií, která se určují na základě zkušeností např. z podobných případů užití. Data, která jsou vyhodnocena jako relevantní, se odesílají do nejvyšší vrstvy, kterou představuje cloudová platforma MindSphere.
Do MindSphere však nepřicházejí pouze data sesbíraná ze strojů, technologií a jiných aplikací; velké množství dat se generuje také výpočty anebo jsou výsledkem komplexních algoritmů včetně užití umělé inteligence. MindSphere umožňuje s těmito daty dále nakládat pomocí aplikací a pokročilých analytických funkcí a proměnit je v „chytrá data“. V mohelnickém závodě MindSphere tvoří jádro nově vytvářeného ekosystému a podnik intenzivně pracuje na implementaci nových MindSphere aplikací, funkcionalit a služeb. „Proces připojování je rozdělen do několika fází. V první fázi jsou to business a mission critical stroje kterých je několik stovek a pak budou následovat další dle předem definované prioritizace. Cílový počet je cca 2 500 – 3 000 strojů a zařízení,“ popisuje strategii získávání a zpracování dat Marián Bolebruch.
Elektromotory v tisícovkách provedení
Mohelnický závod je specifický tím, že zákazníci mají obrovské množství možností, jak si nakonfigurovat elektromotor. Mají k dispozici na 60 tisíc kombinací, což je pro návrháře výrobního procesu extrémně náročné. Tato situace podnítila vývoj zcela nového řešení, které by umožňovalo importovat do návrhů elektromotorů návrhy specifických komponent vytvořené přímo zákazníkem. Takto vytvořená sestava by potom, samozřejmě po předchozí validaci, byla odeslána do výroby. A na konci by zákazník dostal motor, jehož některé součásti si sám navrhl.
„Digitalizace je krásná především tím, že se dotýká úplně všech částí podniku: od výroby přes logistiku, řízení procesů až po administrativu a HR. A takto se k ní také musí přistupovat – jako ke komplexnímu systému, kde má vše vzájemné souvislosti,“ říká Marián Bolebruch.
Cesta k udržitelnosti vede přes digitalizaci
Mohelnický závod se podílí na dosažení závazku společnosti Siemens dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030. „Digitální transformace může výrazně přispět ke zkrácení výrobních cyklů a snížení energetické výrobní náročnosti, což ve svém důsledku vede i ke snižování uhlíkových emisí,“ vysvětluje Vladimír Štěpán. „Samozřejmě pokračujeme i v dalších aktivitách, jako je využití odpadního tepla z technologických procesů nebo zapojení technologií pro chytré budovy. Hlavním cílem je dodávat špičkové elektromotory přesně podle potřeb zákazníka s minimální emisní stopou,“ uzavírá.
Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com
Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com
Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.