S44-210410-Intralogistik-5G-Pressebild-13x18-rgb_original.jpg

Profinet umožňuje komunikaci v reálném čase v 5G síti

30.5.2022
  • Přenos Profinet IO paketů přes privátní síť 5G
  • Přenosová technologie VXLAN obsahuje protokol Profinet
  • Použití centrálního řídicího systému pro více mobilních účastníků snižuje náklady na energie a údržbu

Společnost Siemens představuje přenos Profinet IO paketů prostřednictvím privátní sítě 5G. Ta umožňuje přenášet data v reálném čase v případě průmyslových aplikací. To vše je možné díky přenosové technologii VXLAN (Virtual Extensible LAN) ve směrovačích a bezpečnostních zařízeních Siemens Scalance 5G. Součástí VXLAN je protokol Profinet IO, který se přenáší na Layer 2 do paketů na Layer 3, což umožňuje jejich přenos přes hranice sítě. Protože komunikace na Layer 2 nyní probíhá prostřednictvím 5G sítě, může centrální řídicí jednotka komunikovat s decentralizovanými I/O moduly na mobilních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV), a to prostřednictvím sítě Profinet v soukromé 5G síti. Jednotlivé AGV pak nemusejí využívat žádné místní řízení. Tím se šetří náklady a snižují nároky na údržbu. Návštěvníci hannoverského veletrhu se mohou s touto inovací seznámit na stánku organizace „5G-ACIA“ v pavilonu č. 9.

Díky přenosové technologii VXLAN lze protokol Profinet IO použít pro komunikaci v privátní 5G síti. To umožňuje komunikaci v reálném čase a využití centrálního řídicího systému pro několik mobilních účastníků.

Průmyslová 5G síť na veletrhu v Hannoveru

Společnost Siemens představí na stánku v pavilonu č. 9 připojení automaticky řízených vozíků prostřednictvím 5G sítě na prototypu soukromé průmyslové 5G sítě. Mobilní účastníci ve výrobních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV) v intralogistice a mobilní roboty, zvyšují flexibilitu výroby a vyžadují spolehlivou bezdrátovou komunikaci pro bezproblémový a bezpečný provoz.

S modelem Scalance MUM853-1 představuje Siemens na veletrhu svůj průmyslový 5G router pro rozvaděče. Zařízení propojuje místní průmyslové aplikace s veřejnými mobilními sítěmi 5G a 4G (LTE). Pomocí routeru lze prostřednictvím veřejné mobilní sítě s vysokou přenosovou rychlostí vzdáleně monitorovat a udržovat provozy, stroje, řídicí jednotky a další průmyslová zařízení. Kromě toho lze zařízení integrovat do soukromých sítí 5G. Scalance MUM853-1 tak umožňuje využití nejmodernějších aplikací, jako jsou mobilní roboty ve výrobě nebo autonomní vozíky v logistice.

První testy na soukromém testovacím 5G poli na veletrhu

Deutsche Messe a Siemens umožňují všem firmám přístup k inovativní průmyslové 5G technologii ve speciálním „5G Smart Venue“ v Hannoveru. Společnosti si mohou vyzkoušet své aplikace na prototypu soukromé, samostatné testovací průmyslové 5G sítě založené na verzi Release 15. Jedná se o průmyslovou 5G síť, která využívá spektrum pro areálové sítě dostupné v Německu (pásmo 3,7 - 3,8 GHz). První společnosti již síť testují. Například společnost HMS Networks integrovala do infrastruktury senzory prostřednictvím řídicí jednotky a 5G routeru. „Začlenění našich zařízení do sítě Siemens bylo velmi snadné,“ říká dr. Jens Jakobsen, vedoucí vývoje společnosti HMS Labs. Frank Hakemeyer, ředitel komunikačních rozhraní ve společnosti Phoenix Contact, dodává: „Na příkladu privátní 5G sítě společnosti Siemens na hanoverském veletrhu ukážeme, jak náš průmyslový 5G router nyní dokáže přenášet signály důležité pro bezpečnost také prostřednictvím mobilní komunikace. Zprovoznění našeho 5G routeru v rámci sítě Siemens bylo mimořádně snadné.“

Siemens vyvíjí vlastní 5G ekosystém, který zahrnuje 5G infrastrukturu pro soukromé 5G sítě a koncová zařízení. Infrastruktura 5G se stále vyvíjí a bude k dispozici v roce 2023.

 

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 7 tisíci zaměstnanců se řadí mezi klíčové zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je přední technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, mobilitu a zdravotnictví. Cílem společnosti je vytvářet technologie, které mění každodenní život miliard lidí. Spojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům urychlit digitální transformaci a přechod k udržitelnosti. Díky tomu jsou továrny efektivnější, města obyvatelnější a doprava udržitelnější. Siemens také vlastní většinový podíl ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, předním světovém poskytovateli zdravotnických technologií, který utváří budoucnost zdravotní péče. Pro každého. Všude. Udržitelně. Ve fiskálním roce 2024, který skončil 30. září 2024, dosáhla skupina Siemens tržeb ve výši 75,9 miliardy eur a čistého zisku 9 miliard eur. K 30. září 2024 zaměstnávala společnost na celém světě přibližně 312 000 lidí. Více informací na www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení